Kto nie powinien zażywać spiruliny?
Kto nie powinien zażywać spiruliny?

Spirulina może być niebezpieczna – dowiedz się dlaczego

Wbrew temu co może się wydawać, spirulina może być niebezpieczna dla zdrowia.

W tym poście podamy kilka powodów dla któych nie warto kupować taniej spiruliny z niepewnego źródła. Odpowiemy także na pytania jakie zagrożenia wiążą się ze spożywaniem takich produktów

Warunki środowiskowe mogą zanieczyścić spirulinę.

industry

Jak wszystkie tanie produkty z Chin, także suplementy pochodzące z niepewnego źrodła mogą być gorszej jakości, a nawet niebezpieczne dla zdrowia. Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielokrotnie znajdowano zanieczyszczone produkty pochodzące z Chin, w tym także spirulinę. Spirulina absorbuje toksyny i metale ciężkie ze środowiska w którym jest uprawiana i niekiedy jej spożywanie może być groźne dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest aby wybierać produkty z pewnego źródła.

Spirulina z Chin często zawiera metale ciężkie, a nawet arszenik. Jednakże nie tylko chińska spirulina jest niebezpieczna –  spirulina z Japonii może być skażona po wybuchu w Fukushimie w 2011 roku.

Co zrobić aby uchronić się przed zanieczyszczoną spiruliną? Najlepiej przed zakupem poprosić o certyfikaty. Producent lub sprzedawca powiniem bez problemu przedstawić dowód, że jego produkt jest wolny od metali ciężkich lub promieniowania. Jeśli nie, po prostu lepiej nie kupować takiego produktu.

Sposób howodli spiruliny znacząco wpływa na zawartość składników chemicznych.

合成_s

Poniżej kilka przykładów tego, co można znaleźć w spirulinie:

  • Azotan Sodu – stosowany przez wielu poducentów spiruliny, niedopuszczlany w hodowli organicznej. Może zwiększać ryzyko zachorowania na raka.
  • BMAA – inaczej znany jako 3-Metyloamino-L-alanina. Neurotoksyna powiązana z chorobą zwaną stwardnieniem zanikowym bocznym zachodniego Pacyfiku.   Tylko niektóre szczepy spiruliny zawierają BMAA i w przypadku prawidłowo przeprowadzonego procesu suszenia nie żadnego zagrożenia,
  • Mikrocystyna – toksyna sinicowa groźna dla ludzi. Występuje w niektórych szczepach spiruliny w przypadku hodowli w zanieczyszczonych zbiornikach. Prowadzi do poważnych uszkodzeń wątroby.

 Jak uniknąć powyższych zagrożeń?

  • Unikaj produktów niewiadomoego pochodzenia
  • Najlepiej kupuj spirulinę organiczną
  • Jeśli masz wątpliwości, poproś o certyfikaty

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*